Kastrace a čipování
Snažíme se o to, aby všichni naši svěřenci odcházeli do adopce kastrovaní, s výjimkou starých nebo nemocných jedinců. Jde nám především o regulaci populace společenských zvířat, jejímž projevem je stálá přeplněnost útulků a utrpení nechtěných štěňat a koťat. Mláďata od nás odcházejí sice nekastrovaná, ale kastrace v dospělosti je podmínkou adopce a součást adopční smlouvy. Kastračním programem koček se snažíme regulaovat počty toulavých a nemocných jedinců. Situace v ČR sice není tak hrozná, jako na Slovensku a jiných zemích, ale na vesnicích je bohužel kvůli množení zvířat leckdy srovnatelná. Fena je schopna produkovat dva vrhy za rok o 4 až 9 štěňatech, zatímco kočka může vrhnout třikrát za rok 5 až 6 koťat. Mláďata dospívají rychle, koloběh se opakuje a zvířat bez domova přibývá. Kočka je plodná již v 5 měsících věku. Na téma kastrace se dozvíte více v sekci Osvěta. Pro nejen usnadnění shledání ztraceného mazlíčka s majitelem, ale i dohledatelnost historie psa jsme se rozhodli i pro čipování.
Podívejte se kde všude pomáháme venkovním kočkám zde
Umísťování zvířat z našich depozit
Náš primární zájem je umísťování zvířat z našich depozitů do nových domovů. Proto jsou pro nás důležití naši „dočaskáři“, kteří tvoří síť našich domácích péčí. Pokud máte zájem se přidat k našim dobrovolníkům, kontaktujte nás, rádi s Vámi probereme podrobnosti. Dočaskáři nemají se zvířaty vlastní náklady.
Řešení případů týrání nebo zanedbávání zvířat
Podílíme se na řešení situací, kdy dochází k zanedbávání péče, množení nebo dokonce k týrání zvířat. Spolupracujeme s krajskou veterinární správou, příslušnými úřady, případně médii. Pokud chcete pomoci týranému zvířeti, vždy je potřeba nahlásit adresu, jméno osoby, ideálně sami situaci dosvědčit či mít fotografie jako důkaz. V opačném případě je bohužel naděje na pomoc zvířeti minimální. Krajská vet. správa majitele zvířete na svou návštěvu upozorní předem, takže si stihne vše dát relativně do pořádku. Setkali jsme se i s odklízením mrtvolek a výkalů před kontrolou atd. KVS je bohužel laxní, ochrana zvířat před týráním bohužel nepatří k jejich prioritám. Proto v podstatě čekají na prohloubení problému, a až je zvíře viditelně zraněno nebo nemá v době kontroly ani vodu, ani žrádlo, usoudí na týrání. Proto tedy např. pokud Váš soused bije psa - natočte ho, nafoťte ho. Nespoléhejte na to, že KVS přijde a psa odebere, protože v době kontroly bude mít žrádlo, vodu a vše dopadne pro majitele pozitivně.
Osvěta
Pokládáme za důležité vzdělávat veřejnost ohledně problematiky populace společenských, ale i hospodářských zvířat. Proto podporujeme projekty, jež informují veřejnost o neetických praktikách v oblasti obchodu nebo drezury, ale také o testování na zvířatech a jejich vybíjení z různých důvodů (např. kožešinová nebo pouliční zvířata).
Klademe důraz na osvětu ohledně množení psů a koček z radosti/nevědomosti i pro peníze. Snažíme se majitelům zvířat vyvracet pověry např. ohledně nutnosti alespoň jednoho odchovu mláďat pro zdraví fenky nebo kočky. Chceme, aby lidé věděli, že psů a koček bez domova je příliš, a že každým vrhem k tomuto neutěšenému stavu přeplněných útulků přispívají. Každé namnožené štěně nebo kotě logicky vezme domov mláděti, které je na ulici, v útulku, u sociálně vyloučeného majitele atd. To, že najdete koťatům nebo štěňatům domov, není tedy pro množení argument. Stává se, že nás dokonce kontaktují bývalí majitelé namnožených štěňat s tím, že noví majitelé, kterým štěně svěřili, se ho zbavili a odmítají sdělit, co se s ním stalo. V případě, že nemají majitelé možnost ohlídání své fenky nebo kočky v době říje, apelujeme na to, aby zvolili zodpovědný přístup, a to kastraci svého zvířete. Odpůrce kastrací si většinou zvířata polidšťují (především muži, majitelé psů). Spolupracujeme se dvěmi výbornými klinikami a skvělými veterináři, kteří nám psy a kočky dlouhodobě kastrují. Prosíme, dejte na jejich odbornost, ne na své emoce.
Jsme autory osvětového projektu Stop množitelům - http://www.stop-mnozitelum.cz/, který se soustředí na byznys se psy a kočkami bez průkazu původu. Momentálně připravujeme ve spolupráci s dalšími subjekty nový projekt, o kterém budeme informovat na podzim.
Pomoc útulkům
Spolupracujeme s útulky i obcemi v případech zvířat, která vyžadují individuální péči. Předáváme útulkům na Liberecku materiální sbírky a zprostředkováváme inzerci díky dobrovolníkům. Zájemce o dobrovolnictví v podobě inzerce rádi uvítáme.